Hoppa direkt till innehållet

Dum jävla fågel

En mörk komedi om kärleken. På gott och ont. I nöd och lust. Mest nöd kan det kännas som… 

Premiär2025-02-14
Spelas t.o.m2025-05-16
Längdca 2 h och 50 min inkl. paus
Entré185-300 kr, inkl fika

Recension

Folkteaterns vårsatsning har någonting för alla

Gefle Dagblad

Reportage

Folkteatern reser runt med en dum jävla fågel i Gävleborg i vår

Gefle Dagblad

Reportage

Dum jävla fågel – nu blir det fart och fläkt

Arbetarbladet

Recension

Folkteaterns ”Dum jävla fågel” är skådespelarnas pjäs – full av energi och av konstnärlig kraft

Arbetarbladet

Konsten, längtan, drömmarna, svartsjukan, livet, frustrationen, den relativa framgången, bekräftelsen, hatet, berömmelsen, lyckan, barnen, åldrandet och döden.  Dum jävla fågel, av Aaron Posner, är en samtida bearbetning av Anton Tjechovs klassiker Måsen. Här letar alla desperat efter bästa sättet att ge ord åt sina tankar och frustrationer. Åt känslan av att någon redan sagt det man vill säga. Att hela ens liv förspillts och ändå inte ens börjat. Här ryms förälskelser, förhoppningar och drömmar. Det är passionerat, hyfsat realistiskt och roligt.

Jag ser verkligen fram emot att tillsammans med ensemblen sätta tänderna i den här pjäsen. Den är som ett slags destillat av Måsen men med sitt helt egna språk, sin egen karaktär och egna drastiska humor.

säger Björn Johansson, regissör

Dum jävla fågel hade premiär den 14 februari 2025 och spelas på turné i hela Gävleborg, tillsammans med nykomponerad musik framförd av Drömkväde, ett samarbete mellan Gävle Symfoniorkester och Folkteatern Gävleborg. 

Föreställningen rekommenderas från 15 år.

Medverkande

Manus

  • Aaron Posner

Kostym-, mask- och perukdesign

  • Jessica Hedin

Översättning

  • Bengt Ohlsson

Ljusdesign

  • Ingvar Mikander

Förlag

  • Colombine Teaterförlag

Musikkomposition

  • Görgen Antonsson

Regi och scenografisk idé

  • Björn Johansson

Konsulterande scenograf

  • Anna Ardelius

Medverkande

  • Elisa Makarevitch
  • Dejmis Rustom Bustos
  • Anna Pareto
  • Martin Pareto
  • Cecilia Wernesten
  • Alexandra Zetterberg Ehn
  • Lotta Östlin Stenshäll

Dekormålare

  • Anders van der Kaaij

Musiker

  • Görgen Antonsson
  • Ingela Hellberg
  • Gustav Inge
  • David Peterson

Tillgänglighet, Gamla IOGT-NTO, Strömsbro, Gävle

Tillgänglighetsinformation för föreställningar på Gamla IOGT-NTO, Brännerigatan 4, Strömsbro, Gävle:

Kontaktperson för frågor om tillgänglighet eller för bokning av tecken- eller syntolkning är Linnéa Manzanares, tfn. 073-088 34 40 eller mail.

  • Boka rullstolsplats när du köper biljett så vi kan förbereda plats i salongen. Bokning sker hos info@folkteaterngavleborg.se eller 073-088 34 40.
  • Ledsagare har fri entré, kontakta info@folkteaterngavleborg.se för att boka.
  • Parkeringsplatser finns tillgängliga för dig med tillstånd för rörelsehindrade precis intill lokalen
  • Lokalen är tillgänglighetsanpassad för dig som är rullstolsburen. En ramp för tillgång till spellokalen finns vid ingången från trädgården.
  • Hörselslinga finns inne i spelsalen, kontakta publikvärd på plats för att få tillgång till den.
  • I föreställningen förekommer det höga smällar.

Spelschema & biljetter

    chevron-down