Hoppa direkt till innehållet

Gävle Teaterförening på turné

I samband med att Gävle Teaters byggnad renoveras under 2025–2026, gästar Gävle Teaterförening Folkteatern Gävleborg. Tidigare har vi presenterat två föreställningar som kommer att besöka Folkteatern i februari. Nu har vi glädjen att meddela att ytterligare tre gästspel kommer hit under våren.


Jag är den som ser - med Strindbergs Intima Teater

► Lördag den 8 februari, kl. 16.00
Plats: Folkteatern, N. Rådmansg. 23, Gävle
Pris: Ordinarie 270 kr | Medlem 240 kr | Ung/Student 100 kr
Serviceavgift tillkommer

Selma växer upp på en gård i västra Värmland. När hon är 4 år blir hon plötsligt förlamad. Varför vet ingen. En förlamning som bryts när hon möter sin sagofåglel från Paradisön. Hennes familj tror att det är kurbaden som botat henne men hon vet att det är fågeln. Hon har blivit en som ser. Vi får följa Selma på hennes resa till släktingarna i Stockholm där hon äntligen får möta konsten. Och det är den som öppnar hennes hjärta och gör henne till en modern kvinna. En kvinna som förförs i Köpenhamn av vad som då kallades vänninneskap. En kvinna som skriver sig förbi den manliga kultureliten och tar sig en plats i Svenska Akademien. En kvinna som helt enligt sin plan blir en begåvad och beryktad författarinna.


Kusinerna - från Riksteatern

► Tisdag den 25 februari, kl. 19.00
Plats: Folkteatern, N. Rådmansg. 23, Gävle
Pris: Ordinarie 270 kr | Medlem 240 kr | Ung/Student 100 kr
Serviceavgift tillkommer

I en livlig frisörsalong i ett trendigt område möter vi frisören Moo – en man som lever som vilken annan svensk som helst. Med syriska föräldrar som kommit till Sverige på 70-talet har Moo vuxit upp i det västerländska samhället och helt anammat dess livsstil, umgängesformer och värderingar.

När hans kusin Safa, som växt upp i Syrien, tvingas fly kriget och behöver någonstans att bo, ställer Moo självklart upp. Några veckor med kusinen boende hos sig ska väl gå bra. Snart inser Moo att hans och Safas relation inte är som när de var barn. De har vuxit upp i skilda världar.

Föreställningen spelas på svenska, engelska och arabiska och textas till svenska.


Quinnorna - med Strindbergs Intima Teater

► Onsdag den 12 mars kl. 19.00
Plats: Folkteatern, N. Rådmansg. 23, Gävle
Pris: Ordinarie 270 kr | Medlem 240 kr | Ung/Student 100 kr
Serviceavgift tillkommer

De förändrade kvinnors förutsättningar för framtiden och lade grunden för möjligheten till ett jämställt samhälle. Med sin kamp skapade de utrymme för kvinnor att rösta, påverka och delta i debatten. För några av dem startade formuleringarna i skrift, för andra i tal och föreläsningar. De figurerar i varandras böcker och möts genom sina politiska engagemang och håller samtalet levande genom brevväxlingar och möten. En föreställning som med ett direkt publiktilltal, värme och humor skildrar berättelsen om fyra av Sveriges mest intressanta och tongivande kvinnor; Selma Lagerlöf, Elin Wägner, Victoria Benedictsson och Ellen Key.


O - Bebisföreställning - Riksteatern i samarbete med Rum för dans

Hänförelse och nyfiken gemenskap – en ny föreställning för de allra yngsta!

► Lördag den 26 april kl. 11.00
Plats: Folkteatern, N. Rådmansg. 23, Gävle

Målgrupp: bebisar 2-18 månader och deras vuxna

Koreografen och dansaren Peter Mills är tillbaka med en uppföljare till den populära bebisföreställningen Den kosmiska havsträdgårdspassagen. Ett helt nytt koreografiskt verk för barn i åldrarna 2 till 18 månader och deras vuxna. Bebisarna får med hjälp av alla sina sinnen, utforska och bli delaktiga i ett skapande av ett spännande universum. De kan röra sig fritt och ta del av verket, helt på sina egna villkor. I ett tätt samspel mellan besökarna och de två dansarna flyttas fokus till barnets eget utforskande; de vuxna får möjlighet att följa med på upptäcktsresan. Peter Mills har vidareutvecklat sitt föreställningskoncept och den här gången möter vi en installation utan tydlig början och slut. Det blir en bekväm och välkomnande miljö där bebisarna och deras vuxna kan gå in och ut ur rummet utifrån lust och behov och stanna så länge man vill.


Titta pappa, en död cirkus! - Av: Kristina Lugn och Staffan Westerberg

► Torsdag den 8 maj kl. 19:00
Plats: Folkteatern, N. Rådmansg. 23, Gävle

För drygt tio år sedan, när Kristina Lugn drev Teater Brunnsgatan Fyra, skrev hon och Staffan Westerberg en pjäs tillsammans. Diverse kalamiteter ledde till att den aldrig fick premiär, men efter Kristinas död påminde Staffan Martina Montelius om den, och den 11 november 2021 ska den äntligen ha premiär. För regi står Martina själv och i rollerna ser vi Maria Sundbom Lörelius och Maurits Elvingsson.

Albert och Berit möts på strandpromenaden vid ett gammalt hotell. De är kanske gifta – eller har de bara setts en gång förut, på spårvagnen mot Biologiska museet, där Albert är vaktmästare? Hur som helst har de båda en stark relation till uppstoppade djur. Strandpromenaden förvandlas till begravningsbyrå, dödsrike, lägenhet i Vasastan och Bruno Liljefors-målning, beroende på Alberts och Berits skiftande sinnestillstånd. Och här och där har en diktarinna gått förbi och tappat några blad. Albert och Berit är på samma gång barn som har gått vill, en rörhöna och en kronhjort, Jesus och en begravningsentreprenör, osaliga andar och förbryllade pensionatsgäster med kort minne. Det blir en poetisk och fasansfullt sorglig skrattkaskad alldeles före den slutgiltiga taxidermin.